Саман — один з найдревніших будівельних матеріалів. Старшими за саманні будинки, мабуть, є лише природні печери. Проте, саман, як будівельний матеріал, ніколи повністю не зникав з теренів будівництва. І хоч на протязі тривалого часу він залишався в тіні, проте сьогодні впевнено повертає собі колишню популярність.

samanni bloku
samanni bloku

Екологічне, енергоефективне житло з невисокою собівартістю — це не міф, це будинок з саману. Саман — це суміш глини, соломи та води. В результаті висихання цієї суміші, виходить будівельний матеріал з унікальними властивостями, які можна коригувати, змінюючи пропорції компонентів.

Розрізняють легкий та важкий саман. Важкий саман, завдяки своїм міцнісним показникам, дозволяє виготовляти з нього несучі конструкції будинку. Тому саме з нього будують стіни. Легкий саман застосовують лише у якості утеплювача, яким можна заповнювати дерев’яні каркаси.

Після висихання, важкий саман стає твердим, як камінь. Матеріал виходить однорідним, та зберігає свої властивості в усіх напрямках, а солома, що перебуває всередині, надає ефект армування. Саме це робить саман унікальним за своїми інноваційними властивостями, хоча йому вже не одна тисяча років.

Саманні будинки

Саманний будинок — це справжня знахідка в часи економічної кризи та погіршення екологічної ситуації. В такому будинку взимку завжди тепло, а влітку — прохолодно. Це пояснюється відмінними теплоізоляційними властивостями саману в обох напрямках. Крім того в таких будинках завжди панує гарний мікроклімат, оскільки саман володіє чудовою властивістю регулювати вологість повітря. Як тільки вологість підвищується, саманні стіни починають її поглинати. Якщо в приміщенні надто сухе повітря, то саман  виділяє накопичену вологу. Такі стіни є хорошою природною альтернативою кондиціонерів.

Дехто вважає, що саманні будинки дуже примітивні та неестетичні, і точно не мають нічого спільного з сучасним комфортним житловим будинком. Якщо ви також досі так вважаєте, то обов’язково ознайомтеся з фотогалереєю по саманних будинках. Наведені там приклади дизайнерських рішень вас приємно здивують.

budinok z samanu

Будинок з саману може бути виконаний різноманітними нетиповими округлими формами. Такий будинок не має гострих кутів, і є дуже стійким та надійним. Такі округлі форми набагато краще сприймаються людиною на рівні підсвідомості, тому в такому будинку ви завжди почуватимете себе затишно та комфортно. Крім того саман є вогнетривким матеріалом, за рахунок вмісту в ньому глини. Це дозволяє будувати з нього каміни, печі та димоходи, які ніби вростаються в стіну, що надасть певного шарму вашому інтер’єру.

budinok z samanu
budinok z samanu

Дах та перекриття в саманному будинку можна виконати такими ж, як і в будинках, побудованих за іншими технологіями. Тобто, перекриття з дошки або бруса, утеплене будь-яким утеплювачем за вашим побажанням. Дах – це звичайна крокв’яна система з дерева, вкрита будь-яким покрівельним матеріалом. Але, якщо ви хочете отримати будинок, який на 100% складається з природних матеріалів, то в якості утеплювача можна використовувати легкий саман чи мінеральну вату, а дах вкрити очеретом, гонтом, шинделем або дранкою.

Зовні і зсередини саманний будинок може бути оздоблений будь-якими сучасними матеріалами. Але, ми радимо використовувати замазку з декоративної глини або штукатурку, що додатково підкреслить природну красу будинку з саману.

Оздоблення саманного будинку

Не дивлячись на те, з чого побудовані стіни будинку, питання зовнішнього оздоблення завжди виходить на перший план. Сучасні матеріали для оздоблення можуть надати будь-якого зовнішнього вигляду будинку, не залежно від того, з якого матеріалу він побудований. При будівництві саманного будинку, питання зовнішньої обробки також дуже актуальне.

budinok z samanu
budinok z samanu

Будинки з саману — це екологічно чисте житло з природних матеріалів. Зазвичай їх криють очеретом, гонтом, шинделем або дранкою, які також відносяться до екоматеріалів. Отже і зовнішнє оздоблення не повинне порушувати концепції екологічно чистого житла. Тому стіни саманного будинку або залишають чисто самановими, або замазують кольоровою глиною, або штукатурять.

Звичайно, якщо ви хочете зробити зовнішність саманного будинку більш сучасною, то в якості покрівельного матеріалу можна використати будь-яку  черепицю чи інший матеріал, а для зовнішньої обробки стін — будь-який фасадний матеріал на ваш вибір. Проте варто пам’ятати про те, що саманні стіни «дихають», і цю природну вентиляцію порушувати не можна. Інакше ви  ризикуєте втратити природний мікроклімат в будинку. Крім того саман може відсиріти і з часом втратити свою міцність.

Проектні рішення саманних будинків

Проекти будинків з саману дуже різноманітні. Оскільки саман дуже піддатливий матеріал, він дозволяє втілити в життя досить сміливі та оригінальні архітектурні та дизайнерські рішення. Також з нього можна побудувати типовий за своєю формою будинок, який не буде відрізнятись від будинків, побудованих за іншими технологіями.

Мабуть, жоден з сучасних матеріалів, не здатен зрівнятися з саманом у легкості створення різноманітних округлих форм. Адже саме такі форми на енергетичному рівні є найбільш сприятливими для людини.

Тобто, з точки зору створення проектних рішень вашого будинку, саман є саме тим матеріалом, який дозволить з легкістю втілити в життя будь-які ваші побажання.