Дерев’яні каркасні будинки за класичною канадською системою 

kanadski karkasny budunkuНа даний момент лідерами в каркасному будівництві по праву вважаються Канада і США. Є багато дискусій на тему, хто з них першим винайшов каркасну технологію будівництва. Але зараз це не важливо, оскільки саме канадські каркасні будинки з кожним роком завойовують все більшу популярність в різних країнах світу.

Скандинавія, країни Північної Америки, приполярні регіони Росії, Японія, з її землетрусами — ось таких складних умовах пройшли випробування канадські каркасні будинки. І, зарекомендувавши себе з найкращої сторони, тепер, каркасна канадська технологія є провідною технологією індивідуального житлового будівництва в усе більшій кількості країн світу.

Каркасні будинки за канадською технологією будуються з деревини хвойних порід. Деревину обов’язково просочують антисептиками та антипіренами, після чого вона не уражується деревними паразитами, не гниє і не підтримує горіння. Майже усі з’єднання каркаса виконуються за допомогою цвяхів. В деяких випадках застосовуються додаткові металеві накладні пластини.

Канадські каркасні будинки утеплюють мінеральною ватою. Перевагами цього утеплювача є його легкість, порівняно низька ціна, хороший теплозахист і негорючість.

Процес будівництва каркасних будинків за канадською технологією проходить безпосередньо на будівельному майданчику. Для будівництва за такою технологією, немає необхідності у важкій будівельній техніці, що помітно спрощує процес будівництва. А швидкість зведення будинку за  канадською технологією, взагалі вражає. Весь процес від заливки фундаменту до здачі в експлуатацію займає 5-7 місяців при порівняно незначних затратах трудових ресурсів.

Дерев’яні каркасні будинки за системою “Платформа”

kanadski karkasny budunkuКласичні фінські дерев’яні будинки дуже схожі на будинки з російського зрубу. Саме ця технологія на протязі багатьох років була визнаним лідером будівельного ринку. Так будували дерев’яні будинки не тільки у Фінляндії, але і в північних європейських країнах, і на пострадянському просторі. Але близько 40 років тому до Фінляндії прийшла канадська каркасна технологія, що спричинило справжню революцію в індивідуальному житловому будівництві не лише у фінів, але, поступово, і в інших країнах світу. На даний час у Фінляндії на 70% будуються саме дерев’яні каркасні будинки за так званою системою «Платформа». Так класичне дерев’яне житлове будівництво замінив каркас.

Система “Платформа” — це адаптована та модернізована у Фінляндії класична канадська каркасна система будівництва. На відміну від класичної канадської технології, де ділянки стін і перекриттів каркасного будинку виготовляються  безпосередньо на будівельному майданчику, система “Платформа” передбачає виготовлення стандартизованих елементів каркасу в заводських умовах. Тобто на об’єкті відбувається лише процес збирання готових елементів.

Саме тому система “Платформа” — це значний крок вперед у каркасному будівництві, оскільки висока стандартизація деталей і процесів збирання, дозволяє будувати дерев’яні каркасні будинки під ключ в найкоротші терміни, при найнижчій собівартості.

Стіни каркасного будинку

Головна перевага дерев’яного каркасного будинку полягає в конструкції його стіни. Стіна каркасного будинку — це багатошарова конструкція, що поєднує в собі несучу складову, утеплювач, захист від вологи, вітру і механічних впливів, а також декоративну зовнішню і внутрішню обшивку. Але, не дивлячись на  багатошаровість, товщина такої стіни залишається меншою, а теплоізоляційні властивості значно вищими в порівнянні з іншими технологіями. Саме це і дозволяє знизити вартість каркасного будинку.

Каркасна стіна, зроблена за канадською технологією, являє собою каркас із соснової дошки, що утворює опорну сітку з вертикальними несучими стійками та їх горизонтальних зв’язків. У пустотах між дерев’яним каркасом монтується утеплювач (мінеральна вата, скловата тощо). Зсередини каркасна стіна обшивається пароізоляційною мембраною, яка захищає утеплювач від внутрішніх випарів будинку. Зовні, стіна обшивається OSB плитою і вітрозахисною плівкою. OSB надає додаткову жорсткість каркасу, а вітрозахист оберігає конструкцію від продування. Зовнішнє оздоблення (цегла, сайдинг, термопанелі тощо) додатково захищає стіни каркасного будинку від зовнішніх впливів. Внутрішнє оздоблення приміщень може бути виконане будь-яким матеріалом по бажанню замовника.

Проектування каркасних будинків

Проектування будинків — це обов’язкова і досить відповідальна стадія підготовки до будівництва. У випадку з каркасними будинками, якісне проектування є ще більш важливим, оскільки така технологія дозволяє прорахувати проект будинку дуже детально.

На стадії проектування, за допомогою сучасного програмного забезпечення, вдається отримати креслення майбутнього будинку та його 3D моделі, для кращого розуміння процесу будівництва, витрати матеріалів та поетапний план будівництва.

Типовий проект дерев’яного каркасного будинку складається з наступних складових:

— Архітектурна частина (плани поверхів будинку, види фасадів, дахи, 3D модель будинку);

— Документація до робіт нульового циклу (розмітка ділянки, фундамент);

— Конструкторська частина (креслення секцій каркаса, схеми складання стін, перекриттів, кроквяної системи);

— Схеми монтажу комунікацій в будинку і розрахунок обладнання;

— Вказівки для робітників зі складання;

— Кошториси матеріалів.

kanadskiy karkasny budunok

Каркасний будинок – спростування чуток і домислів

В Україну каркасна технологія будівництва прийшла порівняно недавно. Мабуть вся справа у нашій недовірливості до нових, не перевірених століттями на власній практиці, технологій. Через це і з’являються різні чутки і домисли, які насправді не мають нічого спільного з реальністю. Розглянемо основні із них.

Існує думка, що каркасні будинки є не досить міцними стійкими та довговічними. Але насправді до цього часу вже було проведено безліч міцнісних розрахунків, які показують, що каркасний будинок навіть жорсткіше і стійкіше до деяких механічних впливів, ніж звичайні цегляні будинки. Крім того, наглядним прикладом являються вже побудовані в інших країнах каркасні будинки, які вже десятиліттями зберігають свої міцнісні характеристики на належному рівні.

Також багато хто вважає, що каркасні будинки не мають належної пожежної безпеки, оскільки деревина — це далеко не вогнестійкий матеріал. Насправді, все зовсім не так, оскільки деревина для створення каркаса обробляється антипіренами, спеціальними речовинами, що захищають деревину від відкритого вогню. Оброблена антипіреном деревина не горить і, сама по собі, не підтримує горіння. Під дією відкритого вогню вона лише обвуглюється. Саме тому, при пожежі, дерев’яний каркас досить довго тримає форму і не руйнується.

Існує також така думка, що дерев’яні каркасні будинки придатні лише для південних регіонів з теплим кліматом. Але ж засновниками каркасних технологій будівництва являються Канада і Фінляндія, які точно не відносяться до країн з тропічним кліматом. А на практиці каркасні будинки успішно використовують для будівництва в приполярних містечках геологів і нафтовиків на Алясці і на Півночі Росії.